Mesane Kanseri - Medikal Onkoloji - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Mesane Kanseri

Mesane Kanseri Nedir?
Mesane kanseri, ana görevi idrar vücudu terk etmeden önce onu depolamak olan idrar kesesindeki hücrelerin kontrol dışı çoğalması sonucu ortaya çıkar. Birçok mesane kanseri birden fazla katmanı olan idrar kesesinin “Urotelyum” denilen en içteki kısmında ortaya çıkar. Transizyonel mesane kanseri en sık rastlanılan çeşididir.

 

kent onkoloji merkezi kanser tedavi izmir Houston Methodist

 

Mesane Kanseri Neden Olur?
Alkol ve sigara bağımlılığı, obezite, sedanter yaşam, optimal beslenme eksikliği, çeşitli kimyasallara maruz kalma, bazı parazitik mesane enfeksiyonları ve genetik faktörlerin mesane kanseri riskini yükselttiği gözlemlenmiştir. İdrar tutmanın mesane kanserine direkt bir etkisi olduğu gözlemlenmemiştir.

 

Olası Belirtiler:
• İdrardan kan gelmesi
• Çok sık idrara çıkma ihtiyacı
• Çok ani idrara çıkma ihtiyacı
• İdrara çıkma sırasında ağrı
• 40 yaş üstündeki herhangi bir kişide geçmeyen ya da tekrarlayan idrar enfeksiyonu

 

Mesane Kanseri Tedavisi için Ne Yapılabilir?
Mesane kanserinin erken tanısı için rutin kontroller asla ihmal edilmemelidir. 40 yaşını geçmiş her erkek düzenli olarak kontrol yaptırmalıdır. Çok yağlı gıdalar tüketmemek, alkol tüketimini kontrol altına almak, düzenli egzersiz yapmak, bol su içmek ve uzman bir diyetisyen eşliğinde kişiye özel bir beslenme programı izlenilmesi risk faktörlerini azaltan adımlardır. Her kanserde olduğu gibi mesane kanserinde de erken tanı, tedavi için hayati bir önem taşımaktadır.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 22 Nisan 2022 - 11:27