Prostat Kanserinde Doğru Bilinen 10 Yanlış - Medikal Onkoloji - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Prostat Kanserinde Doğru Bilinen 10 Yanlış

Prostat, erkeklerin korkulu rüyalarından biri, prostat kanseri ise kabuslarıdır. Aslında iyi huylu prostat büyümesi, yaşlanma sürecinin doğal bir sonucudur. Dolayısıyla bu doğal süreç hakkında doğru bilgilere sahip olmak, zamanında gerekli muayeneleri yaptırmak çok önemlidir. Böylece yersiz korkulara kapılmaya da gerek olmaz.

 

kent onkoloji merkezi kanser tedavi izmir Houston Methodist

 

Prostat kanseri “yaşlı erkeklerin hastalığı” olarak biliniyor. Oysa prostat kanseri çoğunlukla yaşlı erkeklerde görülse de hastaların önemli bir kısmı 50 ve daha genç yaştaki erkeklerden oluşuyor. Üstelik erkeklerin çoğu “şikayet yoksa prostat kanseri de yok” gibi yanlış bilgilere sahipler. O nedenle her kadının nasıl bir jinekoloğu varsa, erkeklerin de özellikle belli bir yaştan sonra ürolog takibinde olması çok önemli ve hayat kurtarıcıdır.

 

Peki Prostat Kanserinde Doğru Bilinen 10 Yanlış Nedir?

 

Prostat Kanseri Yaşlı Erkeklerin Hastalığı Mıdır?
Çoğunlukla evet, ancak hastaların önemli bir kısmı da 50 ve daha genç yaşta olan erkeklerdir.


Şikayet Yoksa Prostat Kanseri Yok Mudur?
Yanlış. Prostat kanseri en az şikayet veren kanserlerin başında gelir. Özellikle erken kanserlerde hiç şikayet bulunmaz.


Prostat Kanseri Korkulacak Kadar Hızlı İlerlemez Mi?
Bazı prostat kanserlerinin yavaş ilerleme eğiliminde olduğu doğrudur. Ancak önemli bir kısım hastalık çok saldırgan ve hızlı seyredebilir.


Ailemde Prostat Kanseri Yok, Endişelenmeme Gerek Var Mı?

Aile öyküsü ve bazı ırklar prostat kanseri riskini arttırsa da birçok hastanın ailesinde prostat kanseri yoktur ya da bilinmiyordur.


PSA Kanser Testi Midir?
Tam olarak öyle değil. PSA kanserden değil, prostat tarafından salgılanan bir antijendir. Kanserde olduğu gibi kanser dışı prostat sorunlarında da PSA yüksekliği görülebilir.


Yüksek PSA Kanser Varsa, Düşük PSA Kanser Yok Demek midir?
Kanserin PSA seviyesini sıklıkla yükseltmesi yanında bazı prostat kanseri vakalarında PSA seviyesi düşük çıkar. Prostat iltihabı gibi bazı durumlar kanser olmamasına karşın çok yüksek PSA ölçümlerine neden olabilir.


PSA Testi Muayenenin Yerini Tutar mı?
En büyük yanlış. Özellikle PSA'yı yükseltmeyen kanserlerin tek tanı konabilme şansı muayene sayesinde olur. Sadece PSA'ya güvenirsek prostat kanserlerinin yaklaşık dörtte birini atlamış oluruz.


Prostat Kanseri Tedavisi Mutlaka İdrar Kaçırma ya da İktidarsızlığa Sebep Olur Mu?
Prostat kanser ameliyatları veya ışın tedavisi sonrası görülebilen sorunların en sık idrar kaçırma ve iktidarsızlık olasılığı olması doğrudur. Ancak günümüzde gelişmiş teknik yöntemler ve deneyimli ellerde bu sorunlar oldukça nadir görülmektedir.


Prostat Kanseri Eşime ya da Başkalarına Bulaşabilir mi?
Hayır. Prostat kanseri bir enfeksiyon hastalığı gibi bulaşıcı bir hastalık kesinlikle değildir. Netice itibarıyla cinsel ilişki ile de bulaşması mümkün değildir.


Bazı Yiyecekler ve Aşırı Cinsel İlişki Prostat Kanserine Neden Olur mu?
Bunlar söylenti dışında bilimsel değeri olmayan konulardır. Günümüzde prostat kanseri riski açısından genetik ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar dışında diğer söylentileri dikkate alınmamalı.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 22 Nisan 2022 - 15:44