Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Meme Kanseri Risk Faktörleri

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Ülkemizde %15.7’lik bir payla kadınların hayatını tehdit eden en önemli kanser türüdür.

Unutmayın! Meme kanseriyle mücadele için risk faktörlerini bilmek ve erken tanı, ilk ve en sağlam adımdır.

 

kent hastanesi meme kanseri onkoloji

 

Cinsiyet: Meme kanseri, kadınlarda erkeklere oranla 100 kat daha fazla görülmektedir.

 

Yaş: Meme kanseri görülen her 3 kadından ikisinin 55 yaş üstü olduğu tespit edilmiştir.

 

Aile Geçmişi ve Genetik Faktörler: Kişinin anne, kız kardeş, baba ya da çocuğunda meme ya da yumurtalık kanseri geçmişi bulunuyorsa meme kanseri riski diğer kişilere göre daha fazladır.

 

Kişisel Geçmiş: Daha önce meme kanseri tanısı alan ve tedavisi uygulanan kişilerde meme kanserinin yeniden görülme riski bulunmaktadır.

 

Adet Dönemi ve Doğurganlık: Erken adet görme (12 yaşından önce), geç menopoz (55 yaş sonrası) ve ilk doğumu geç yaşlarda yapan kadınlarda meme kanseri riski bulunmaktadır.

 

Genetik Değişiklikler: Bazı genlerin mutasyonu sonucu kanser riski oluşabilir. Kişinin aile geçmişinde meme kanseri bulunuyorsa, gen testi ile kansere ilişkin bulgular önceden tespit edilebilir.

 

Hareketsizlik: Hareketsizlik, meme kanseri riskini artırabileceği gibi diğer hastalıkların da kişide görülmesine sebep olabilir.

 

Kötü Beslenme: Doymuş yağ oranı yüksek besinlerin tercih edilmesi ve sebze-meyve tüketiminden uzak beslenme alışkanlıkları meme kanseri riskini yükseltmektedir.

 

Obezite: Fazla kilolu olmak kanser riskini artıran bir etkendir.

 

Alkol Tüketimi: Sürekli alkol tüketimi meme kanseri riskini artırabilir.

 

Radyasyon: 30 yaşından önce göğüs bölgesine radyoterapi uygulanan kişilerde görülebilir.