Bu içeriği ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Meme Kanserinde Erken Tanı

Meme kanseri, erken evrede tedavi edilebilir bir hastalıktır. Meme kanseriyle mücadelede altın standartlar; düzenli kontrol, erken tanı ve doğru tedavidir. Koruyucu önlemler, hayat kurtarıcıdır. Görünmeyeni görebilmek için erken tanıya yönelik taramaları yaptırmayı ihmal etmeyin.

 

kent hastanesi meme kanseri onkoloji

 

Erken Tanı için Neler Yapılabilir?

• Kadınlar 20 yaşından itibaren kendi kendini muayene etmelidir.
• 20-39 yaş aralığında 2 yılda bir hekime klinik meme muayenesi yaptırılmalıdır.
• Ailesinin 2 kuşağında meme kanseri olan kişilerde erken tanı ve korunma açısından meme muayenesi yaptırmaları önerilmektedir. Klinik muayeneye ek olarak 30 yaşından itibaren meme ultrasonu ve mamografi yaptırılmalıdır.
• 40-49 yaş aralığında meme yapısı bulgularına göre, 1 veya 2 yılda bir mamografi çekilmelidir.
• Mamografi, 50 yaşından sonra ise her yıl mutlaka çekilmelidir.
 

Kendi Kendine Meme Muayenesi

Kadınların belli aralıklarla memelerini kontrol etmeleri, meme kanserini ileri aşamalara ulaşmadan fark etmenin ve kolay tedaviye başlangıcın ilk adımını oluşturuyor. Her kadın kendini ayda bir kez muayene etmeli. Bu muayene, adet başlangıcından 10- 12 gün sonra yani hormon etkisinin en az olduğu dönemde yapılmalı. Kendini düzenli olarak muayene eden her kadın belli bir süre sonra kendi memelerini tanıyor ve normal meme dokusunun özelliklerini öğreniyor. Böylece yeni ortaya çıkan kitleleri erken dönemde fark edebilecek duruma geliyor. Meme muayenesi farklı şekillerde yapılabiliyor. Ayna karşısında görsel değişiklikleri değerlendirdikten sonra yatarak, el ile yapılan muayene en etkin yöntem olarak görülüyor.

 

Meme kanserinin erken dönem bulguları çok belirgin olmayabilir. Kanser ilerledikçe, memelerde kadının dikkatle izlemesi gereken bazı değişiklikler ortaya çıkar. Bu değişiklikler; memede veya koltuk altında kitle ele gelmesi, memenin boyutunda veya şeklinde değişiklik olması, meme başından akıntı gelmesi, memenin veya meme başının derisinde renk değişikliği ve çekinti olması ya da özellik değiştirmesi olarak sıralanır.

 

Bu özelliklerin çoğunun ardında kanser olmasa da gerçek nedenin bir doktor tarafından bulunması gereklidir.

• Öncelikle ayna karşısında ellerinizi belinize koyarak, her iki memenizin simetrik olup olmadığını kontrol ediniz. Memelerinizde görünür bir kitle olup olmadığına dikkat ediniz, meme derisinde herhangi bir çöküntü veya renk değişikliği olup olmadığını kontrol ediniz.

• Ellerinizi yukarı kaldırarak, aynı incelemeleri tekrarlayınız.

• Daha sonra yatar pozisyondayken, sağ omuz-sırt altına küçük bir yastık koyunuz. Sağ elinizi başınızın arkasına yerleştiriniz.

• Muayeneyi sol elinizin 2-3 parmak ucu ile yapınız. Meme başı çevresinden başlayarak ve meme dokusuna hafifçe bastırarak saat yönünde dairesel hareketler ile herhangi bir duyarlılık veya kitle olup olmadığını kontrol ediniz. Daha sonra koltuk altına bakınız. Sol memenizi ve koltuk altınızı da aynı şekilde muayene ediniz.