Yüz Felci - Nöroloji - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Yüz Felci

Yüz felci, yüzün bir tarafındaki kasların felci ile ilgili bir hastalıktır. Yüz felci, beyinde yüz kaslarına giden sinir hücrelerinin gövdesinin hasarlanması veya yüz sinirindeki hasar sonucunda oluşmaktadır. Beyinden kaynaklanan yüz felçlerine kol ve bacakta da felçler veya başka nörolojik kayıplar eşlik ederken, yüz sinirinin hasarına bağlı olarak gelişen yüz felçlerinde ise sadece etkilenen taraftaki yüz sinirinin işlevlerinde kayıp olur.

 

kent hastanesi nöroloji kliniği

 

Yüz felci, sık görülen nörolojik bir hastalıktır. Yüz sinirindeki hasarın altta yatan belirgin bir nedeni yoksa yüz felci, “Bell felci” olarak adlandırılır. Tek taraflı yüz felçlerinin en sık nedeni, Bell felcidir. Nedeninin viral enfeksiyonlar olduğu düşünülmektedir. Bakteriyel enfeksiyonlardan Lyme bakterisinin de özellikle iki taraflı yüz felcine yol açabileceği bilinmektedir. Enfeksiyonlar dışında yüz sinirini ezen bir tümör, orta kulakta enfeksiyon, travma da yüz felcine neden olabilmektedir. Yüz felcinde erken dönemde hastalarda (özelikle ilk hafta içinde) tedaviye rağmen kötüleşme olması çok sık karşılaşılan bir durumdur. Her hastanın kötüleşme ve düzelme hızı farklıdır.

 

Yüz felcinin tedavisinde yaygın olarak 2-3 hafta boyunca ağızdan alınan kortizon ilaçları kullanılmaktadır. Doğru tedavi ile yüz felci geçiren hastaların yüzde 85'i hastalığın başlangıcından sonra geçen 3 ay içinde tam olarak düzelir, hastaların yaklaşık yüzde 10'unda kısmen düzelme görülürken, yüzde 5'inde ise hiç düzelme olmayabilir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 26 Nisan 2022 - 16:13