Ameliyat Sonrası Süreç - Obezite Cerrahisi - Tıbbi Birimlerimiz - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası Süreç

Obezite cerrahisi girişimlerinin avantajı, laparoskopik olarak yani kapalı ameliyat yöntemiyle yapılabilmesidir. Bu ameliyatlar, milimetrik deliklerden batın içine ulaşılarak yapılmaktadır. Hastalar, aynı gün 4 saat sonra ayağa kalkıp, birkaç gün içinde taburcu olabilir ve işlerine dönebilir.

 

Kent Hastanesi Obezite Cerrahisi

 

Tüp mide ve gerekse gastrik-by-pass ameliyatından sonra mutlak surette hastaların özel diyet uygulamaları gerekmektedir. Hatta ameliyat sonrasında özel egzersiz programlarına da devam etmeleri önerilmektedir. Ameliyat sonrasında ufacık lokmalarla bile ciddi bir doygunluk hissi oluşmaktadır. Dolayısıyla hastaların ameliyat ile yeniden yapılandırılan üst sindirim sistemlerine daha kolay adapte olabilmeleri için uymaları gereken bir diyet söz konusudur.

 

Cerrahinin başarısı, ameliyat sonrasında tavsiye edilen diyet ve egzersizle ilgili kurallara ne kadar uyulduğuna bağlıdır. Hastalar, ameliyat sonrasında 5 haftalık bir özel diyet ile sıvıdan aşamalı olarak katı gıdalara geçiş yapabilmektedir. Gıda alımı toplamda oldukça azalmakta ve porsiyonlar küçülmektedir. Daha uzun çiğneme önem kazanmaktadır. Burada ameliyatsız yapılan diyetlerden farklı olarak hastanın kalıcı ve etkili kilo vermesinde yardımcı olan esas nokta, iştahta olan azalma ve çabuk doymadır. Bu etki, ilk 6 ayda çok daha fazla görülmektedir. Bazı hastalar daha önce severek tükettikleri gıdaları, tatlıları artık hiç aramayabilmektedir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 26 Nisan 2022 - 17:26