Morbid Obezite Cerrahisi (Bariartrik Cerrahi) - Obezite Cerrahisi - Tıbbi Birimlerimiz - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Morbid Obezite Cerrahisi (Bariartrik Cerrahi)

Zamanımızın en ciddi ve hayati sağlık problemlerinden olan morbid obezite için hem etkili ve kalıcı kilo veriminde başarı, hem de şeker-tansiyon gibi ikincil rahatsızlıkların giderilmesi yoluyla yaşamı uzatmak açısından obezite cerrahisi tercih edilen bir tedavi yönetimidir. Diğer tüm yöntemler yeterli bir süre denenmesine rağmen başarılı olunamamışsa, günümüzdeki en etkin kalıcı kilo kaybını sağlayabilen yöntem, “morbid obezite cerrahisi” yani “bariatrik cerrahi”dir.

 

Kent Hastanesi Obezite Cerrahisi

 

Obezite cerrahisi girişimlerinin avantajı, laparoskopik olarak yani kapalı ameliyatla yapılabilmesidir. Bu ameliyatlar, milimetrik deliklerden batın içine ulaşılarak yapılmaktadır. Hastalar, aynı gün 4 saat sonra ayağa kalkıp, birkaç gün içinde taburcu olabilir ve işlerine dönebilir.

 

Kimler Ameliyat Olabilir?

Uluslararası kriterlere göre vücut kitle endeksi 40′ın üzerinde olan herkese ve vücut kitle indeksi 35-40 arasında olan ama eşlik eden ciddi bir rahatsızlığı (diyabet, hipertansiyon, kalp damar hastalığı, eklem hastalıkları vb.) kişilere obezite cerrahisi önerilebilir. 1. derece obezitede ise yandaş hastalık varlığında hastanın özel durumuna göre karar verilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Obezite Cerrahisi Nasıl Etkili Oluyor?

Temelde bu yöntemler, iki mekanizma üzerinden çalışmaktadır. Bazı ameliyatlar, midenin gıda alabilme kapasitesini kısıtlarken, bazıları ise alınan gıdaların sindirim sistemi içinde emilimini azaltarak etki oluşturmaktadır.