Mamografi - Onkolojik Tanı - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Mamografi

Mamografi, memenin görüntülenmesi için kullanılan en temel yöntemdir. Tüm görüntüleme ve tanı yöntemleri içinde meme kanserini en erken saptayabilen tekniktir. Mamografi çekiminde amaç, meme kanserinin çok erken evrede saptanabilmesidir. 

 

Tomosentez özellikli mamografi cihazlarımız çok düşük X-ışını kullanarak memenin üç boyutlu görüntülenmesini ve 1 milimetrelik tomografik kesitler oluşturarak çok küçük kanserli hücrelerin bile görüntülenebilmesini sağlayabilmektedir. 

 

Mamografide görüntü elde etmek için memenin görüntü dedektörü ve kompresyon plakası arasında bir miktar sıkıştırılması gerekir. Rutin mamografide her memenin önden ve yandan iki farklı poz görüntüsü alınır. Eğer şüpheli bir bulgu varsa bu alanı daha iyi görüntülemeye ve tanı koymaya yönelik ek filmler çekilmesi gerekebilir. 

 

Hiçbir şikayeti olmayan kadınların da 40 yaşından sonra yılda bir kez tarama amaçlı mamografi çekimi yaptırması önerilmektedir. Mamografi çekimi için ideal zaman adet dönemi bittikten sonraki ilk haftadır. 

 

Hangi Durumlarda Mamografi Önerilir? 

• Memede kitle

• Memede ele gelen sertlik,

• Meme başında akıntı

• Meme ağrısı

• Meme derisinin kalınlaşması

• Meme boyutunda ya da şeklinde değişiklik gibi şikayetlerin nedeni için mamografi çekimi yapılmalıdır. 

 

Mamografi Öncesi Nelere Dikkat Etmeli? 

Mamografi çekimine gelirken göğüs bölgesine ve koltuk altına pudra, deodorant ya da krem gibi kozmetik maddeler çekimi kötü etkileyeceğinden uygulanmamalıdır. İnceleme sırasında belden yukarısı çıplak olacağından iki parçalı kıyafetler tercih edebilirsiniz. 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 26 Ağustos 2022 - 14:04