Radyasyon Onkolojisi - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Klinik Tanıtımı

Radyasyon, elektromanyetik dalgalar veya parçacıklar biçimindeki enerji türüdür. Bu enerji tıpta; görüntüleme, kanser ve bazı hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Yüksek dozdaki radyasyon enerjisinin, tedavisi yapılan organa yönlendirilmesi işlemine “radyoterapi” ya da “ışın tedavisi” adı verilir. Bu yüksek enerjili radyasyonun kullanılması ile kanser hücrelerini öldürmek yani tümörü yok etmek hedeflenir.  

 

kent onkoloji merkezi radyasyon onkolojisi

 

Radyoterapi uygulamaları; radyasyon onkolojisi doktorları, medikal fizik uzmanları, radyoterapi teknisyenleri ve hemşirelerin yoğun iş birliğini gerektirir. Radyoterapi kanserli hücre ile beraber normal hücreleri de etkileyebilmektedir. Bu nedenle tedavi planlaması, yan etkileri en aza indirecek şekilde tecrübeli hekimlerce yapılmalıdır. Kent Onkoloji Merkezi Radyasyon Onkolojisi Bölümünde kanser tanısı almış hastaların tedavisi ve takibi disiplinlerarası yaklaşımla dünya standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir.  

 

Son yıllarda Radyasyon Onkolojisi dalında kullanılan cihaz ve uygulamalarda bilgisayar teknolojisindeki gelişmelere paralel büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte tümörlü dokuların hassas bir şekilde yüksek dozlarda ışınlanabilmesi ve sağlıklı dokuların tolerans dozlarında korunabilmesi sağlanabilmektedir. Bu iki hedefin gerçekleşmesiyle oluşabilecek yan etkileri azaltmak ve hastaların yaşam kalitesini korumak mümkün olmaktadır.  

 

Kent Onkoloji Merkezi Radyasyon Onkolojisi Kliniğinde yüksek teknolojiye sahip tedavi cihazları kullanılmaktadır. 

 

 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 14 Eylül 2022 - 15:33