MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme) - Radyoloji - Tıbbi Birimlerimiz - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme)

MR (manyetik rezonans görüntüleme), büyük bir mıknatıs kullanılarak oluşturulan yüksek manyetik alan içerisinde kullanılan yüksek frekanslı radyo dalgaların insan vücudundaki değişim sinyallerinden oluşturulan görüntüler ile yapıldığı bir radyolojik görüntüleme yöntemidir. MR incelemeleri teşhis ve tedavi süreçleri hakkında hekiminize önemli bilgiler verir. 

 

Manyetik rezonans görüntüleme, tıbbi görüntülemenin çok detaylı olarak yapıldığı, hem görsel hem de fonksiyonel bilgilerin elde edildiği, değerlendirilmesinin yüksek ekspertiz gerektiren bir tanı yöntemidir. 

 

İnsanlar üzerinde bilinen zararlı bir etkisi olmayan MR görüntüleme işlemi sırasında kullanılan uygun protokoller ile yapılan tetkikin tanı doğruluğunu arttırdığı bilinmektedir. MR incelemelerin radyoloji uzmanı gözetiminde uzman teknisyenler tarafından yapılması, incelenecek organ veya patolojiye spesifik teknik parametrelerin ve protokollerin kullanılması yöntemin tanı doğruluğunu arttıran faktörlerdir.  

 

Kent Sağlık Gurubu bünyesinde bulunan yeni nesil cihazlar ile kapalı yer korkusu olan hastalarda geniş çaplı inceleme alanının kullanıldığı MR cihazları, bu korkuyu azaltmakta, hastalar daha ferah bir ortamda incelemelerini yaptırmaktadır. Gereken durumlarda hastane ortamında hafif sedasyon uygulaması ile veya genel anestezi eşliğinde MR uyumlu anestezi cihazı kullanılarak incelemeler güvenlikle yapılabilmektedir.

 

Vücudunda tıbbi nedenler ile uygulanmış implantlar, protezler vs. gibi MR incelemesinin yapılmasının uygun olmadığı metalik cisimler içeren hastalarımız veya başka nedenler ile vücudunda mıknatıs özelliği olan metal bulunan hastalarımız, çekim öncesi detaylı sorgulamada ilgili teknisyene verdikleri bilgiye göre incelemeye alınırlar. 

 

MR incelemesinin bilinen bir yan etkisi olmamakla birlikte gebe hastaların, tıbbi zorunluluk olmadıkça gebeliğin ilk üç ayından önce, bebek gelişiminin tamamlanmasından önceki dönemde incelemeye alınmamaları önerilir. 

 

İncelenecek organ veya bölgeye göre gereken hazırlık bilgisi, Radyoloji bölümü yetkilileri tarafından hastalarımıza inceleme öncesi verilmektedir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 26 Ağustos 2022 - 15:02