Prematüre Doğum - Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 49 saniyede okuyabilirsiniz.

Prematüre Doğum

37’inci gebelik haftasını doldurmadan doğan bebekler prematüre bebeklerdir. Prematüre bebeklerde karşılaşılan en önemli sorun, akciğer problemleridir. Akciğerler gelişimlerini 34’üncü haftada tamamlamakta olduğundan; bu haftadan önce doğan bebeklerin akciğerlerinde sürfaktan eksikliğine bağlı solunum güçlüğü oluşabilmektedir. Tedavi için sürfaktanın yerine konulması ve ventilatör cihazları ile bebeğe yardımcı olunması gerekmektedir. Yenidoğan yoğun bakım ünitesi olan hastanelerde bu rahatsızlığın tedavisine doğumdan hemen sonra başlanabilmekte ve herhangi bir süre kaybı yaşanmamaktadır. Tedaviye erken başlamak hastalığın ağırlığını azaltıp tedaviye daha hızlı yanıt vermesini sağlamakta, aynı zamanda sevk sırasında karşılaşılabilecek olumsuzluklardan bebeği koruyabilmektedir.

 

Prematüre bebeklerin önemli sorunlarından biri de kafa içi kanamalara yatkın olmalarıdır ve uzun mesafelere yapılan sevkler bu riskin artmasına sebep olmaktadır. Ayrıca bebeğin annenin yatmakta olduğu hastaneden başka bir hastaneye gönderilmesi durumunda anne ile bebek arasındaki ilişki de kesilmektedir. Bu durum, beslenmeye başlanacak bebek için bazen anne sütü temin edilememesine neden olmakta ve prematüre bebek, kendisi için en önemli besinden mahrum kalmaktadır.

 

 

 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 27 Nisan 2022 - 16:50