Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Kent Seminerleri

Her ay düzenlenen Kent Seminerlerimize davetlisiniz. Katılım ücretsizdir.
Yayım Tarihi : 20 Şubat 2020 • Kategori : Etkinlik Haberleri
500 Hastaya Böbrek Nakli

İzmir Kent Hastanesi’nde 2010 yılında başlatılan böbrek nakli programında 228’i son üç yılda olmak üzere 500 vakaya ulaşıldı. Böbrek nakli ekibi ile nakil sürecinin değişik aşamalarında görev alan hemşireden teknisyene patoloji uzmanından diş hekimine yaklaşık 30 sağlık çalışanının katılımıyla kutlandı. 
Yayım Tarihi : 20 Şubat 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Glokom

Glokom, herkeste ve her yaşta görülebilir. Ancak 40 yaşın üzerinde olanlar, ailesinde glokom bulunan, şeker hastalığı, hipertansiyonu, yüksek miyopisi ve damar hastalığı bulunanlar hastalığın daha sık görüldüğü grupta yer alırlar.
Yayım Tarihi : 20 Şubat 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Yeme İçme Keyfinde Kısır Döngü

Tat almanın azalmasında ya da kaybında kişi aşırı derecede yemek yemekte ve sonunda obezite olarak karsımıza çıkmaktadır.
Yayım Tarihi : 13 Şubat 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Ketojenik Diyet Hasta Etmesin

Ketojenik diyetin amacı, vücudun ketozise girmesini sağlayarak, enerji olarak karbonhidratlar yerine depo yağları kullanmaya yönlendirmektir.
Yayım Tarihi : 06 Şubat 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Süt Dişleri de Bakım İster

Diş çürüğünün başlangıç aşamasında, dişin en dış tabakası olan mine düzeyindeyken önlenebilir bir lezyondur. Pit ve fissür örtücüler yaklaşık olarak 50 yıldır süt ve kalıcı dişlerde çürük lezyonlarından korunma amacıyla pedodonti (çocuk diş hekimliği) ve koruyucu diş hekimliği alanlarında kullanılmaktadır.
Yayım Tarihi : 28 Ocak 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Dünyada ve Türkiye’de Tüp Bebek

Geçtiğimiz 40 yılda Tüp Bebek tedavisi alanında yaşanan gelişmeler, teknolojinin yardımıyla inanılmaz bir hızla başarı oranlarını arttırdı.
Yayım Tarihi : 16 Ocak 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Göz Çevresi Estetiği

Göz kapağı cerrahisi en sık yapılan yüz gençleştirme cerrahisidir. İyi bir cerrahi sonucunda yüzdeki yorgun, kızgın ifade ortadan kalkar daha genç ve enerjik bir görünüm ortaya çıkar.
Yayım Tarihi : 09 Ocak 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Tükenmişlik Sendromunu Yenmek

Tükenmişlik Sendromu; insanın yavaş yavaş mesleki heyecanından başlayarak yasamdaki tüm heyecanlardan uzaklaşması, kendisini depresif bir kısır döngüye teslim etmesidir.
Yayım Tarihi : 02 Ocak 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Rinoplasti

Rinoplasti ameliyatı genellikle estetik burun ameliyatı olarak da adlandırılan burun boyutlarının yüz ile harmonik uyumunun saglanmasını amaçlayan bir yeniden sekillendirilme ameliyatıdır.
Yayım Tarihi : 25 Aralık 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Kansere Karşı Mücadele

Dünyada milyonlarca kişi kanseri yenmiş olarak yeni yaşamlarına yol almaktadır
Yayım Tarihi : 18 Aralık 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Yara Bakım ve Tedavisi

Diyabetik ayak yarası ve enfeksiyonları, hastanın ayak bakımının sağlanması ve diyabetinin kontrol altına alınmasıyla çoğu kez önlenebiliyor.
Yayım Tarihi : 11 Aralık 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Gebelerde Akut Apandisit

Akut apendisit, apendiksin (kalın bağırsağın başlangıç kısmı) kanalının tıkanmasına bağlı olarak gelişen iltihaptır. Karın ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma, çarpıntı ve yüksek ateş akut apandisit belirtileri olabilir. Gebelikte de seyrek de olsa akut apandisit görülebilir.
Yayım Tarihi : 27 Kasım 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Rahim Ağzı Kanserleri

100’den fazla tipi olan bir virüs çeşidi HPV hem erkekleri hem kadınları etkileyebilir. Birçok kansere yol açabilen bu virüsle insanların %80’i hayatının bir döneminde karşılaşırlar. Bağışıklık sistemi güçlü olanlar bu virüsü yenerken bazılarında uzun süre kalır hastalıklara yol açabilir.
Yayım Tarihi : 20 Kasım 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Tiroidler’de İyot Tedavisi

Diğer kanserlerde olduğu gibi radyasyona maruz kalmak tiroid kanser sıklığını artırır.
Yayım Tarihi : 13 Kasım 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Suda Doğum

Doğum konusunda bir sürü tartışma var. Biz hekimler olarak her zaman vajinal doğumu tercih ediyoruz. Vajinal doğum yapamayacak olan kişilerin sezaryenle doğum yapmalarını öngörüyoruz. Vajinal doğumda da ağrısız doğum, doğal doğum, suda doğum gibi alternatifler var.
Yayım Tarihi : 06 Kasım 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Kanserde Sosyal Destek

Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de kanser önemli bir sağlık sorunudur. Tıbbi alandaki gelişmeler, hastalığın tedavisi konusunda ciddi gelişmeler kaydedilmesini sağlamaktadır. Ancak kanser sadece, bedensel/fiziksel yönü değil, psikolojik ve sosyal yönü de olan bir hastalıktır. Ayrıca kanser gerek tanı, gerek tedavi süreci içinde aile ve yakın çevreyi de ilgilendirdiğinden, artık birçok hasta ve ailesi, hastalığın psikolojik ve sosyal boyutu ile daha yakından ilgilenmekte, sağlık kuruluşları medikal tedavinin yanı sıra hastalığın psikolojik ve sosyal boyutunu da ele alçak destekleyici müdahaleleri, tedaviye entegre etmekte, böylelikle tedavi bütüncül bir yapıya dönüşmektedir.
Yayım Tarihi : 06 Kasım 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Yalnızlık

Tüm olumsuz duygular gibi yalnızlık duygusunun da kişinin bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini gösteren bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.
Yayım Tarihi : 31 Ekim 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Demir Eksikliği Anemisi

Demir eksikliği anemisi, vücudumuzda yeterli demirin bulunmamasından kaynaklanan dünyada en sık görülen ve kolayca tedavi edilebilen kansızlık türüdür.
Yayım Tarihi : 24 Ekim 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Deri Kanserleri

En sık görülen kanser türü olan deri kanseri, son yıllarda gittikçe artmaktadır.
Yayım Tarihi : 24 Ekim 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Huzursuz Bacak Uykusuzluk Nedeni

Uykusuzluk, birçok hastalığın bir belirtisi veya sonucu olarak karşımıza çıksa da hiçbir gözlenebilir bir sebebe bağlı olmadan primer insomnia şeklinde de görülebilir.
Yayım Tarihi : 17 Ekim 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Kanser Tedavisinde Gelişmeler

Hücre oluşumunun en kritik aşaması hiç şüphesiz DNA kopyalanması aşamasıdır.
Yayım Tarihi : 17 Ekim 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Işında Akıllı Teknoloji

Cihazlar ne kadar ileri teknoloji olsa da radyoterapi, doktor, tekniker, hemşire ve medikal fizik uzmanlarından oluşan bir ekibin işidir.
Yayım Tarihi : 10 Ekim 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Gazı da Obezite Nedeni

Yapılan yeni çalışmalarla gazlı içeceklerin içerdikleri kaloriden bağımsız olarak, içindeki karbondioksit gazının yaptığı baloncuklarla da iştahı arttırdığı belirlendi.
Yayım Tarihi : 10 Ekim 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Onkolojik Tedavilerde Beslenme

Onkoloji tedavisi öncesinde,sırasında ve sonrasında yeterli ve dengeli beslenme çok önemlidir
Yayım Tarihi : 03 Ekim 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Kadınlara Özel Polikinlik

Erken ve doğru tanı için fizik muayene ve görüntüleme tetkiklerinin birlikte ve uzman ekip tarafından yapılması çok önemli
Yayım Tarihi : 03 Ekim 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Yaşasın Menopoz ve Büyükanneler

Büyükannelik birbirimize sosyal olarak daha bağımlı ve herkesin hassasiyetine daha saygılı olmamızı da sağlamaktadır. Bilim insanları bu konuda biraz daha ileriye gitmekte ve büyükannelikle birlikte oluşan sosyal ilişkililerin beyin boyutunun artmasına ve insanların diğer kişisel özelliklerinin gelişmesine de katıda bulunduğunu düşünmektedir.
Yayım Tarihi : 25 Eylül 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Kanserin Psikolojik Yönü

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı, yalnızca hastalık veya sakatlığın olmaması değil, fiziksel, sosyal ve psikolojik tam iyilik hali olarak tanımlamaktadır. Dolayısıyla sağlık veya hastalık, halk arasındaki yaygın inanışın aksine sadece bedensel, fiziksel yönü olan bir durum değildir. Bununla birlikte, hastalık durumunda, insanın bedensel, psikolojik ve sosyal olarak değerlendirilmesi, hastalığın tanı ve elbette ki tedavi aşamasında oldukça önem taşımaktadır.
Yayım Tarihi : 25 Eylül 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Olumsuz Duyguların Kontrolü

Öfke, bireyin bir engelleme durumu ile karşı karşıya kalması, herhangi bir saldırıya maruz kalması, incinmesi yoksun bırakılması, tehdit algılaması gibi durumlarda hissettiği bir duygu; herkesin zaman zaman yaşadığı olumsuz olaylara karşı verdiği sonra derece doğal bir tepkidir.  Öfkeyi yaratan konular farklı olduğu gibi öfkeyi ifade etme şeklide farklılık gösterir. Bunlar kısaca; öfkenin içe yönelmesi, öfkenin dışa yönelmesi ve öfkenin kontrol edilmesi olarak üç başlıkta toplanabilir.
Yayım Tarihi : 23 Temmuz 2019 • Kategori : Genel Haberler
Çocuklarda Duruş Bozukluğu

Çocukluk çağında edinilen vücut duruşu ileri yaşlar için çok önemlidir. Yanlış duruş şekli ileri yaşlarda boyun, sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Günümüzde okul çağı çocuklarında bel ağrısı sıklığı yüzde 70’lere kadar çıkabilmektedir. Ayrıca hızla gelişen çocuk omurgasında en sık kamburluk ve skolyoz (eğrilik) görülmektedir.
Yayım Tarihi : 16 Temmuz 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri