Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Yaşlılık Döneminde Beslenme

Yaşlanma, anne karnında başlayan ve ölümle sonuçlanan bir süreçtir. Vücutta bu süreçte birçok fizyolojik, anatomik değişiklikler olur. Dünya Sağlık Örgütü, 65 yas ve üzeri bireyleri yaslı olarak tanımlamaktadır. Ülkemizde yaslı nüfusun oranı ve yaslılarda hastalıkların görülme sıklığı giderek artmaktadır. Her yaşta olduğu gibi bu yas grubunda da yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması ve geliştirilmesi için çok önemlidir. Bu yas grubunda görülen şişmanlık, diyabet, kalp-damar hastalıkları, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi hastalıklarında bilinçsiz beslenme önemli bir risk faktörüdür. Besinlerin önerilen tüketim miktarları kişiye özgü olarak değişmekte, bireyin yası, cinsiyeti ve fiziksel aktivite durumu bu oranları etkilemektedir.
Yayım Tarihi : 06 Temmuz 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Bağışıklık Sisteminizi Koruyun

Bağışıklık sistemi bir organizmadaki hastalıklara karsı koyan yapıların tümüdür. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için bu parçaların uyum içerisinde çalışması gerekmektedir. Hayatımıza katacağımız basit alışkanlık değişiklikleri ve yenilikler ile bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kış için hazırlamak mümkündür.
Yayım Tarihi : 07 Mayıs 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Gebelik ve Doğum Döneminde Covid

Kent Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Profesör Doktor Namık Demir, Prenatal ve Neonatal Dönemde Covid-19 konulu yayında 'Gebelik ve Doğum Döneminde Koronavirüsü Enfeksiyonu' hakkında bilgiler veriyor. Yayını videodan izleyebilirsiniz.
Yayım Tarihi : 22 Nisan 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Günümüzde Grip

Gribi meydana getiren virüsler birden fazladır ve zaman içinde yeni tipleri meydana gelmektedir. Bu nedenle bir virüsle grip olan kişi, bir süre sonra başka bir virüsle de hasta olabilir.
Yayım Tarihi : 15 Nisan 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Korona Virüs ve Gebelik

Yeni tip korona virüs Covid-19 veya SARS-COV-2 ismi ile bilinen ve yaklaşık 3 aydır tüm dünyada ciddi korku yaratan bu virüs aslında SARS ve MERS gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açan ve önceki yıllarda da dünya üzerinde ciddi salgınlar yapmış bir virüs ailesinin üyesi.
Yayım Tarihi : 13 Nisan 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Evden çıkmak zorundaysanız

Evden çıkmak zorundaysanız bu uyarıları dikkate alın. Evden dışarı çıkmanızı gerektiren zorunlu durumlarda Covid-19 salgınına karşı yapılan uyarıları dikkate almanız, önerilen önlemleri uygulamanız sizin ve çevrenizdekilerin sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır. Uyarı ve öneriler şöyle;
Yayım Tarihi : 07 Nisan 2020 • Kategori : Genel Haberler
Maske Kullanımı

Maske nasıl takılır? Maske nasıl çıkarılır? Tıbbi maske kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler. 
Yayım Tarihi : 07 Nisan 2020 • Kategori : Genel Haberler
Nakil hastalarına tavsiyeler

Karaciğer ve böbrek nakilli hastalara Covid-19 koronavirüsten korunmaya yönelik tavsiyeler
Yayım Tarihi : 30 Mart 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Bağışıklık ve Stres

Koronavirüsten korunmak için fiziksel olarak gerekli tüm önlemleri almakla birlikte ruh sağlığımızı da olumsuz etkenlerden uzak tutmalıyız. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye destek olarak yetişkinlerde ve çocuklarda salgınının yarattığı olumsuz duygulara karşı tüm kaygı ve stres durumlarında baş etme yöntemlerimizi harekete geçirmeliyiz.
Yayım Tarihi : 25 Mart 2020 • Kategori : Genel Haberler
Sağlığınıza önem veriyoruz

Sizin ve çalışanlarımızın sağlığına önem veriyoruz
Yayım Tarihi : 24 Mart 2020 • Kategori : Genel Haberler
Kanser hastalarımızı dikkatine!

Covid- 19 salgını kanser tedavisi gören ya da tedaviye yeni başlayacak hastalar için engel değildir. Hastalara en uygun tedavi kararı ve şekli hekim tarafından verilmektedir. Tedavisi devam eden kanser hastalarının kontrolleri tedaviyi takip eden tıbbi onkologlar tarafından yeniden planlanabilir. Tıbbi onkologların uygun görmesi halinde hastaların tetkik ve tedavileri ertelenebilir.
Yayım Tarihi : 23 Mart 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Koronada Doğru Bilinen Yanlışlar

Koronavirüsü ile ilgili birçok iddia ortaya atılıyor. Dünya Sağlık Örgütü hazırladığı bilgilendirmeyle paylaşılan efsaneleri durdurdu.
Yayım Tarihi : 19 Mart 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Tüm Akbanklılar Kent’e

AKBANKLI  olmanın ayrıcalıklarını  KENT’te yaşayın   Tüm Akbank çalışanları, emeklileri ve birinci derece yakınları tüm branşlarda ayaktan ve yatarak tedavi hizmetlerini  kurum ödemeli alabilmektedir.
Yayım Tarihi : 10 Mart 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Corona Virüsü Nedir?

Solunum yollarında grip ya da benzer enfeksiyonlara neden olan etmenlerin başında virüsler gelir. Virüsler çeşitli guruplarda toplanmıştır. Bu guruplardan biri de corona virüs gurubudur. Virüsler tek hücreli canlılardır. Corona virüslerin hücre zarlarından dışarı doğru uzantıları vardır ve elektron mikroskobunda taç şeklinde göründükleri için  bu guruba corona=taç virüsleri adı verilmiştir. Bu gurup virüslerle daha önce de salgınlar olmuştur. 2002’de Çin’de başlayan SARS ve 2012’de Orta Doğu’da MERS salgılarının virüsleri de bu guruptandır. Bu gurup virüsler, genellikle hayvanlarda oluşmakta ve onlardan insanlara geçmekte, daha sonra da insandan insana bulaşmaktadırlar.
Yayım Tarihi : 05 Mart 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Gribe karşı bol sıvı tüketin

Kent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Necdet Yetim, vücudumuzun su dengesinin enfeksiyonlara karşı direncimizde önemli rol oynadığını söyledi. Uzm. Dr. Yetim, soğuk algınlığı, grip şikayetiyle doktora başvuranlara sürekli söyledikleri “bol sıvı tüketin” önerilerinin hem hastalıktan korunmada hem de tedavideki yeri ve önemini açıkladı.
Yayım Tarihi : 05 Mart 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Dünya Kadınlar Günü nasıl çıktı?

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi.
Yayım Tarihi : 05 Mart 2020 • Kategori : Genel Haberler
Meme Kanserinde Sık Sorulanlar

Meme kanseri dünya istatistiklerine göre bir kadının ömründe sık karşılaşabileceği kanser türüdür ve günümüzde sekiz kadında birinde görülmektedir
Yayım Tarihi : 28 Şubat 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Kent Seminerleri

Her ay düzenlenen Kent Seminerlerimize davetlisiniz. Katılım ücretsizdir.
Yayım Tarihi : 20 Şubat 2020 • Kategori : Etkinlik Haberleri
500 Hastaya Böbrek Nakli

İzmir Kent Hastanesi’nde 2010 yılında başlatılan böbrek nakli programında 228’i son üç yılda olmak üzere 500 vakaya ulaşıldı. Böbrek nakli ekibi ile nakil sürecinin değişik aşamalarında görev alan hemşireden teknisyene patoloji uzmanından diş hekimine yaklaşık 30 sağlık çalışanının katılımıyla kutlandı. 
Yayım Tarihi : 20 Şubat 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Glokom

Glokom, herkeste ve her yaşta görülebilir. Ancak 40 yaşın üzerinde olanlar, ailesinde glokom bulunan, şeker hastalığı, hipertansiyonu, yüksek miyopisi ve damar hastalığı bulunanlar hastalığın daha sık görüldüğü grupta yer alırlar.
Yayım Tarihi : 20 Şubat 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Yeme İçme Keyfinde Kısır Döngü

Tat almanın azalmasında ya da kaybında kişi aşırı derecede yemek yemekte ve sonunda obezite olarak karsımıza çıkmaktadır.
Yayım Tarihi : 13 Şubat 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Ketojenik Diyet Hasta Etmesin

Ketojenik diyetin amacı, vücudun ketozise girmesini sağlayarak, enerji olarak karbonhidratlar yerine depo yağları kullanmaya yönlendirmektir.
Yayım Tarihi : 06 Şubat 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Süt Dişleri de Bakım İster

Diş çürüğünün başlangıç aşamasında, dişin en dış tabakası olan mine düzeyindeyken önlenebilir bir lezyondur. Pit ve fissür örtücüler yaklaşık olarak 50 yıldır süt ve kalıcı dişlerde çürük lezyonlarından korunma amacıyla pedodonti (çocuk diş hekimliği) ve koruyucu diş hekimliği alanlarında kullanılmaktadır.
Yayım Tarihi : 28 Ocak 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Dünyada ve Türkiye’de Tüp Bebek

Geçtiğimiz 40 yılda Tüp Bebek tedavisi alanında yaşanan gelişmeler, teknolojinin yardımıyla inanılmaz bir hızla başarı oranlarını arttırdı.
Yayım Tarihi : 16 Ocak 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Göz Çevresi Estetiği

Göz kapağı cerrahisi en sık yapılan yüz gençleştirme cerrahisidir. İyi bir cerrahi sonucunda yüzdeki yorgun, kızgın ifade ortadan kalkar daha genç ve enerjik bir görünüm ortaya çıkar.
Yayım Tarihi : 09 Ocak 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Tükenmişlik Sendromunu Yenmek

Tükenmişlik Sendromu; insanın yavaş yavaş mesleki heyecanından başlayarak yasamdaki tüm heyecanlardan uzaklaşması, kendisini depresif bir kısır döngüye teslim etmesidir.
Yayım Tarihi : 02 Ocak 2020 • Kategori : Sağlık Haberleri
Rinoplasti

Rinoplasti ameliyatı genellikle estetik burun ameliyatı olarak da adlandırılan burun boyutlarının yüz ile harmonik uyumunun saglanmasını amaçlayan bir yeniden sekillendirilme ameliyatıdır.
Yayım Tarihi : 25 Aralık 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Kansere Karşı Mücadele

Dünyada milyonlarca kişi kanseri yenmiş olarak yeni yaşamlarına yol almaktadır
Yayım Tarihi : 18 Aralık 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Yara Bakım ve Tedavisi

Diyabetik ayak yarası ve enfeksiyonları, hastanın ayak bakımının sağlanması ve diyabetinin kontrol altına alınmasıyla çoğu kez önlenebiliyor.
Yayım Tarihi : 11 Aralık 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri
Gebelerde Akut Apandisit

Akut apendisit, apendiksin (kalın bağırsağın başlangıç kısmı) kanalının tıkanmasına bağlı olarak gelişen iltihaptır. Karın ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma, çarpıntı ve yüksek ateş akut apandisit belirtileri olabilir. Gebelikte de seyrek de olsa akut apandisit görülebilir.
Yayım Tarihi : 27 Kasım 2019 • Kategori : Sağlık Haberleri