Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Sağlık İçin Hareket Et!

Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr Mitat Bahçeci; gün içerisinde yiyeceklerle alınan ve fazlası depolanan enerjiyi yani şekeri fiziksel aktivitelerle düzenli olarak yakılması, kişide ölüm riskini azalttığını belirtiyor. Fiziksel aktivitelerin ayrıca; vücut ağırlığının düzenlenmesine, kas hastalıklarından korunmaya ve diyabetin önlenmesine de fayda sağladığının altını çiziyor.
Yayım Tarihi : 27 Mayıs 2016 • Kategori : Sağlık Haberleri
Bahar Alerjisi

Mevsimsel alerjik rinit (bahar alerjisi) en sık karşılaşılan alerjik hastalıklardandır. Günde en az bir saat burun akıntısı, sürekli hapşırık, burun tıkanıklığı, burun ve göz kaşıntısı yaşıyorsanız uzman doktorunuza başvurunuz. Bahar alerjisine karşı doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi edinebilirsiniz:
Yayım Tarihi : 18 Mayıs 2016 • Kategori : Sağlık Haberleri
Astımla İlgili Bilmedikleriniz

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; dünyada 235 milyon astım hastası bulunmaktadır.
Yayım Tarihi : 03 Mayıs 2016 • Kategori : Sağlık Haberleri
Göründüğünden Büyük Tehdit:Sıtma

Tedavi edilmezse ölümcül risk de taşıyan sıtma hastalığı vakaları ülkemizde az görülmesine rağmen sıtmanın yaygın olduğu ülkeleri ziyaret eden kişiler için ciddi bir risk taşımaktadır.
Yayım Tarihi : 27 Nisan 2016 • Kategori : Sağlık Haberleri
Kalbiniz Sağlıkla Atsın!

Gelişmiş ülkelerde ölüm nedenleri arasında birinci sırada olan kalp-damar hastalıkları, ülkemizde de %43 oranı ile ciddi bir öneme sahiptir. Sosyo-ekonomik düzey yönünden yüksek ve 35 yaş üstü erkekler kalp-damar hastalıklarında en yüksek risk grubunu oluşturmaktadır.
Yayım Tarihi : 11 Nisan 2016 • Kategori : Sağlık Haberleri
Kanser Farkındalığınızı Arttırın

Kanser farkındalığının ne kadar önemli bir bilinç olduğu aşikar. Özellikle belli bir yakınması olan kişilerin şikayetlerinin sürekli bir hal alması durumunda mutlaka doktora başvurmaları oldukça önemlidir. Ayrıca, genetik yatkınlığa sahip bir aile geçmişi olan kişilerin kanser konusunda daha dikkatli olması gerekmektedir. Örneğin, ailesinde kalınbağırsak kanseri görülen bir kişi belli bir yaştan sonra mutlaka düzenli kontrol yaptırmalıdır. Bu durum; meme ve prostat kanserleri başta olmak üzere, diğer kanser türleri için de alınabilinecek en önemli önlemdir.
Yayım Tarihi : 05 Nisan 2016 • Kategori : Sağlık Haberleri
Alaçatı Ot Festivali ve Sağlık

Alaçatı doğasının zenginliğini, otlarının çeşitliliğini, ot yemeklerinin tanıtılıp yitip gitmemesi için 7 yıldır düzenlenen festival yine pek çok farklı etkinliğe ev sahipliği yapacak.
Yayım Tarihi : 29 Mart 2016 • Kategori : Sağlık Haberleri
Kanserde Farkındalık Semineri

1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası dolayısıyla düzenleyeceğimiz “Kanserde Farkındalık” konulu seminer ile kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olan meme kanserine yönelik farkındalığı arttırmak amacıyla; kanserin çaresizlik olmadığını bir kez daha vurgulanacak, erken tanı ve doğru tedavinin meme kanseriyle mücadelede önemli olduğunun altı çizilecek ve kanserden korunmada beslenmenin öneminden bahsedilecektir.
Yayım Tarihi : 29 Mart 2016 • Kategori : Sağlık Haberleri
Sigara ve Yaşam

Neden Sigara İçiyorsunuz? Sigara içildiğinde nikotin yanaktan çok hızlı emilerek, beyinde uyarıcı maddelerin etkilediği merkeze ulaşır. Salgılattığı hormonlar nedeni ile kişide “ödül” gibi hissedilen rahatlama, gevşeme, zevk, konsantrasyonda artış gibi etkiler ortaya çıkar. Bu ödülün devamı için vücut nikotini istemeye devam eder. Sigara sayısı artar ve kişide nikotinin yarattığı etkilere karşı tolerans gelişir; yani kişide aynı ödül etkisi için daha fazla miktarda nikotine (sigaraya) ihtiyaç duyulur.
Yayım Tarihi : 15 Şubat 2016 • Kategori : Sağlık Haberleri
Bu Kalp, Bu Aşka Dayanır mı?

Kalbinizin her sağlıklı atışı,sizi sevdiklerinize bağlar. Hem kalp sağlığınızı hem de aşkınızı ihmal etmeyin.   Sevgililer Günü hediyeniz Check-Up olsun.
Yayım Tarihi : 09 Şubat 2016 • Kategori : Sağlık Haberleri
SGK Anlaşmalı Branşlarımız

Kalp Damar Cerrahisi: Kalp Damar Cerrahisi Kliniğimiz, yatışlı tedavi işlemlerinden SGK kapsamındadır.
Yayım Tarihi : 15 Ocak 2016 • Kategori : Sağlık Haberleri
Yılın İlk Günü Detoksu!

2015’in yorgunluğunu atmak için bugün; protein ağırlıklı kahvaltıyla güne merhaba diyin. Protein açısından zengin bir kahvaltı menüsü özellikle yılın son gününde alkol tüketenler için faydalı olacaktır.
Yayım Tarihi : 31 Aralık 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Bağışıklık Sistemi ve KIŞ

Bağışıklık sistemi bir organizmadaki hastalıklara karşı koyan yapıların tümüdür. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için bu parçaların uyum içerisinde çalışması gerekmektedir. Hayatınıza katacağınız basit tutum değişiklikleri ve yenilikler ile bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve kış için hazırlamak mümkündür.
Yayım Tarihi : 04 Aralık 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Minik Çantada Büyük Tehlike

Kent Hastanesi Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Cila, yeniden gündeme gelen 'ağır okul çantası' sorununa dikkat çekiyor. Uzm. Dr. Cila, çantalarının ağırlığı çocukların kilolarının %10'unu geçmemesi gerektiğini vurguluyor.
Yayım Tarihi : 30 Kasım 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Gebelik Pilatesi Programı

Pilatesin Gebelik ve Doğuma Yönelik  Faydaları: •Beden farkındalığını arttırır. Bu sayede normal doğuma konsantrasyonu sağlar ve anne bebeğin doğumuna daha iyi yardımcı olur.•Karın, bel, sırt kaslarını kuvvetlendirerek, hamilelikte artan bel ve sırt ağrılarını azaltır.•Vücutta artan endorfin hormonu ile fiziksel ve psikolojik rahatlama sağlar.
Yayım Tarihi : 23 Kasım 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Meme Kanserinde Erken Tanı

Belirti ve İşaretler: Meme kanserinde en dikkat çekici belirtiler; meme bölgesinde yumru olması ya da meme dokusunun veya derinin değişikliği olabilir.
Yayım Tarihi : 30 Ekim 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Erkeklerde Meme Kanseri

Meme kanseri, erkeklerde görülen kanser türlerinin ve tüm meme kanseri vakalarının %1’inden daha azını oluşturmaktadır.
Yayım Tarihi : 30 Ekim 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Meme Kanseri Risk Faktörleri

Unutmayın! Meme kanseriyle mücadele için risk faktörlerini bilmek ve erken tanı ilk ve en sağlam adımdır.
Yayım Tarihi : 26 Ekim 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Yuvaya Başlarken

Uzman psikolog Sırma Palademir, çocukların okul ve eğim sürecinde ebeveynlerin göz önünde bulundurması gereken noktaları açıklıyor.
Yayım Tarihi : 20 Ekim 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
İnsülin Direnci Sonuç Değil

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci; kilo veremeyenlerin, hareketsiz yaşamla kilo alanların “insülin direnci”ni suçladıklarını söyledi. Prof. Dr. Mitat Bahçeci, “Hasta, ‘Bende insülin direnci olduğu için kilo veremiyorum.’ diyor. Hayır, insülin direnci olduğu için kilo veremiyor değilsiniz, kilo vermediğiniz için insülin direnci var ve insülin direnci uyumlu hastalıklarla çok yakın ilişki içinde. Tip 2 diyabet, kan basıncı yükselmesi, metabolik sendrom, kadınlarda meme erkeklerde kolon kanseri başta. Çaresi ise kilo vermek.” dedi.
Yayım Tarihi : 15 Ekim 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
KOAH Olmamak İçin

Sigarayı bırakmak KOAH olma riskini düşürür. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olanların sigara içmemeleri, sigara içilen ortamda kesinlikle bulunmamaları gerekmektedir. KOAH tam olarak geri dönüşümlü olmayan, ilerleyici hava akımı kısıtlanması ile seyreden önlenebilir ve tedavi edilebilir hastalıktır. Hastalık sıklıkla uzun süre sigara içen orta ve ileri yaş grubunda görülür.
Yayım Tarihi : 15 Ekim 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Çocuklarınıza Bir İyilik Yapın

Kalp hastalıklarının ülkemizde ve dünyada ölümlerin bir numaralı nedeni olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr Cevad Şeküri, kalp sağlığına önemin daha çocuk yaşlarda verilmesi gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Şeküri, “Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 5-17 yaş arası çocuklarda orta düzey ya da zorlayıcı fiziksel aktivite her gün yapılmalı. Fiziksel aktiviteden kasıt sadece spor değil; aynı zamanda dans, müzik, yürüyüş, ev işlerine yardım gibi vücudu çalıştıran aktiviteler. Çocuklarınıza bir iyilik yapın, onları sanal dünyadan koparıp sokak oyunlarına yönlendirin.” dedi.
Yayım Tarihi : 15 Ekim 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Bebekte Alerjik Yürüyüş

Çocuk İmmunoloji ve Alerji Hastalıkları Profesörü Dr. Ayşe Yenigün, egzamanın bebeğin alerjik olduğunun ilk göstergesi olduğunu ve “alerjik yürüyüşü” başlattığını söyledi. Prof. Dr. Yenigün, “Alerjik yürüyüş; egzama, besin alerjisi, alerjik rinit ve astımı içeren hastalıkların doğal seyridir. Bu hastalıklar  oluşmadan önce koruyucu önlemler alınmalıdır.” dedi.
Yayım Tarihi : 15 Ekim 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Çocuklarda Okul Dönemi

Çocukların, zihinsel, duygusal, sosyal, bedensel gelişiminin %70’i 0-6 yaş arasında tamamlanmaktadır. Çocukların genel olarak davranış özelliklerini anlamak ve onların ruh dünyalarına inmek, onların gelişimini yönlendirmek açısından çok önemlidir. Ebeveynlerin çocuklarına doğru eğitimi verebilmeleri, çocuklarının gelişim dönemlerinin özelliklerini bilmeleriyle başlar.
Yayım Tarihi : 06 Ekim 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Cildiniz Sonbahara Hazır mı?

Yaşlanma, ciltte yapısal ve moleküler bozulma ile beraber fonksiyonel bir bozukluğa neden olmaktadır. Cilt bozulmaları; ciltte kırışıklık, renk değişiklikleri ve gevşeklikle sonuçlanmaktadır. Güneş, çevre kirliliği, stres ve beslenme düzensizliği ciltte bozulmalara yol açan diğer etmenlerdir. Gençleşme uygulamalarından popüler uygulamalar arasında yer alan botoksun; kozmetik amaçlı kullanımının sadece dermatolog ve plastik cerrahi hekimlerce uygulanması gerektiği bilincinde, sağlık profesyonellerine danışınız. Unutmayın, doğru uygulama hastaların kozmetik açıdan iyi hissetmelerini sağlar.
Yayım Tarihi : 06 Ekim 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Yüzme Havuzlarında Alerjik Risk

Yüzme, oldukça sevilen, zevkle yapılan geniş halk kitlesi ve çocukların seçtiği spordur. Deniz ve yüzme havuzlarında, tatlı sularda yapılmaktadır. Yüzme, kapalı yüzme havuzlarına erişimin artmasıyla yaz-kış yapılabilen bir spor haline gelmiştir.
Yayım Tarihi : 16 Eylül 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Bebek Zihinsel Gelişimi

Bebeğinize ilk önce sevmeyi öğretin. Bebeklerin beyin gelişimi için ilk şart sevgi ve ilgidir. Ona gülümseyin, ona dokunun, şarkı söyleyin, onunla konuşun ve onu sık sık kucağınıza alın.
Yayım Tarihi : 15 Eylül 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Hassas Bağırsak Sendromu

Dahiliye Uzmanı Dr. Tuncay Filiz bilgilendiriyor: “Hassas bağırsak sendromunda ilaç tedavisinin yanı sıra kişilerin beslenme şekline de dikkat etmeleri önerilmektedir.”
Yayım Tarihi : 15 Eylül 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Kronik Böbrek Yetmezliği

Kronik böbrek yetmezliği, dünya nüfusunun ortalama %10’unu etkileyen ve sinsi seyreden bir hastalıktır. Ülkemizde de yaklaşık 55 bin son dönem böbrek yetmezliği hastası bulunmaktadır. Türkiye’de mevcut hastalara, maalesef her yıl 10 bin kişi daha eklenmektedir. Kronik böbrek yetmezliğinin, erken saptandığında önlenebilir ve ilerlemesi durdurulabilir bir hastalık olduğu bilinmelidir. Ayrıca, ülkemizde henüz istenilen seviyede olmayan organ bağışının hayat kurtarıcı olduğunu ve bir bağışın bile ne kadar değerli olduğunu unutmayınız.
Yayım Tarihi : 15 Eylül 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri
Erkek Çocuklarda Risk: Hidrosel

Erkek çocuklarda doğum sonrası torbalarında görülen şişlik hidrosel belirtisi olabilir. Çocuk hidroseli, fıtık ile birlikte görülebilir. Fıtık ile beraber görülen hidrosel vakalarında cerrahi tedavi hemen yapılmaktadır.
Yayım Tarihi : 15 Eylül 2015 • Kategori : Sağlık Haberleri